Fałsz z Instagrama

Artykuł Wiktorii Kujawy "Nikt z nas nie jest idealny" (tytuł z "Gazety Młodych" - "Fałsz z Instagrama"), który powstał po warsztatach Mind over Media prowadzonych przez Lilię Szczepaniak w V LO w Toruniu, został opublikowany w "Gazecie Młodych", comiesięcznym dodatku "Gazety Wyborczej" redagowanym przez młodzież z woj. kujawsko-pomorskiego.Fałsz z Instagrama

W dobie Internetu i mediów wszystko staje się inne. Zmieniły się światopogląd, mentalność ludzi i ich zachowania. Wszędzie słyszymy o fake newsach, a takim była na przykład wiadomość o słynnym 500-letni rekinie polarnym pływającym w Oceanie Atlantyckim. Pojawiają się one również w świecie polityki i show biznesu (wizyta vlogera Łukasza Jakóbiaka w znanym talk show Ellen DeGeneres). 

Weźmy pod lupę Instagram. Ciągle jedynie piękne zdjęcia, modelki i idealne życie jak z obrazka (dosłownie). Ta aplikacja, często użyteczna i dostarczająca dużo rozrywki, może dla niektórych stanowić poważny problem, oddziałujący na ich psychikę. Sądzę, że wszystko siedzi jednak jedynie w naszym umyśle i w sposobie postrzegania rzeczywistości. Prawie wszyscy znamy już triki marketingowe wykorzystywane w najróżniejszych dziedzinach życia. Wiemy także, że media potrafią nami manipulować, jednak cały czas dajemy się na to nabrać jak stado niemądrych i dzikich zwierząt.Głównym zagadnieniem są treści przedstawiane na Instagramie, które kreują naiwne postrzeganie rzeczywistości i dążenie do bycia idealnym pod każdym względem. A że nikt nie jest idealny, do czego tak uporczywie dążymy? Porównywanie się do supermodelek z „Insta” jest przecież absurdalne. Życie każdego jest na wagę złota, więc warto przeżywać je tak, jak chcemy, a nie tak, jak inni chcą. 

Z początku Instagram pozwalał na dzielenie się z innymi codziennym życiem i był formą wyrażenia własnej estetyki oraz zainteresowań. Zapominając o tym, często młode dziewczyny bezcelowo wpatrują się w sposób bycia gwiazd na przykład rodziny Kardashian i innych sławnych osób czy nawet własnych znajomych. Może to wpływać na ich samoocenę, która zazwyczaj pod wpływem takiego zachowania stanowczo się obniża. Jest to co najmniej idiotyczne, ponieważ większość zdjęć jakie „wrzucane” są do aplikacji, ukazuje wyidealizowany obraz rzeczywistości. Mało w nich więc jakiejkolwiek prawdy. Na Instagramie fałszywość istnieje na porządku dziennym, ale w sumie czego by się tu spodziewać, skoro w życiu coraz więcej rzeczy właśnie taka się staje - fałszywa. Mam tutaj na myśli przede wszystkim ludzi, a także przekaz informacji za pomocą mediów. Wszystko to wpływa na kształtowanie się światopoglądu przez młodego odbiorcę. Prędzej czy później taka fałszywość ze strony social mediów, może zgubić niejednego człowieka.

Wiktoria Kujawa, VLO w Toruniu
 

Instytut Dyskursu i Dialogu zrobił tez wywiad z autorką na temat social mediów i edukacji medialnej w szkole: