Kilka newsów o fake newsach

Temat sfabrykowanych wiadomości jest ostatnio bardzo często podejmowany w mediach maistreamowych, głównie w kontekście uzyskiwania politycznych wpływów.

Przygotowaliśmy dla was zestawienie artykułów na temat fake newsów (a także dystansujących się wobec tego określenia) z mediów reprezentujących różnorakie interesy – z prawej i lewej strony sceny politycznej, z perspektywy kościoła i nauki, dla liberałów i konserwatystów.
 

Tekst podejmuje ciekawy temat rekomendacji z YouTube – polecanych i rzekomo powiązanych z ostatnio oglądanym klipem tematów, które również można zaprogramować tak, by odbiorca oglądał wyselekcjonowane dla niego treści. Mechanizm ten wykorzystywany jest przez polskich polityków.
 

Artykuł podaje przykłady ostatnio popularnych fake newsów i zwraca uwagę na mechanizmy jakimi posługują się rozprzestrzeniające nieprawdziwe informacje portale – sensacyjna treść, internetowy obieg, a także częste zmiany nazwy samego portalu.
 

Portal publikuje pełen tekst orędzia wygłoszonego przez papieża Franciszka „Prawda was wyzwoli (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju” na 52. Światowym Dniu Środków Społecznego Przekazu, obchodzonym we wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy.
 

Krytyka Polityczna podejmuje wątek fake newsów szerzej i proponuje kilka artykułów na temat tego zjawiska. Opisuje przykłady zarabiania na tworzeniu nieprawdziwych, naładowanych emocjonalnie wiadomości, szczególnie w kontekście wyborów prezydenckich w USA. Autorzy zadają pytanie czy fabrykowania wiadomości można zakazać prawnie i czy nie przerodzi się to w nową formę cenzury – nadużywania tego określenia w celu uciszenia dziennikarzy.
 

Przetłumaczony na polski artykuł z Village Magazine ostrzega przed sprowadzaniem wszelkich medialnych zabiegów do sformułowania „fake news” i stara się niuansować treści medialne zauważając min. satyrę, treści propagandowe, mistyfikację, przekłamania, teorie spiskowe czy zwyczajne kłamstwa – a to wszystko po to by zamiast generalizować, przywrócić pojęciom ich funkcjonalność.
 

Artykuł analizuje powody dla których ludzie tak chętnie udostępniają nieprawdziwe wiadomości za pomocą swoich kont na portalach społecznościowych, nawet gdy newsy pochodzą z bardzo niepewnych źródeł, albo są jawnie sensacyjne i skonstruowane tak, by wzburzać zaskoczenie i emocje.
 

A dla tych, co wolą oglądać i mają trochę więcej czasu polecamy film:
 

Zmyślone historie potrafią wywołać burzę w Internecie, gdzie natychmiast są komentowane, lajkowane i rozsyłane. Ale fałszywe raporty w sieci można łatwo zdemaskować.  Film pokazuje jak to zrobić.
 

Który z artykułów wydaje wam się najciekawszy i dlaczego?