Aktualności
Nie tylko fake newsy
Skuteczne filtrowanie informacji medialnych wymaga czasu i umiejętności. Ostatnie badania wykazały, że im więcej treści medialnych przyswajamy, tym trudniej jest nam określić czy są prawdziwe. Obecnie 80% Europejczyków regularnie korzysta z Internetu, dlatego tzw. dieta medialna i krytyczne myślenie są bardzo ważne dla budowania demokratycznych społeczeństw opartych na informacji.
Infografika EAVI „Nie tylko fake newsy” identyfikuje 10 rodzajów informacji potencjalnie wprowadzających w błąd, które można omówić na lekcji. Autentyczne przykłady medialne, które się tam znajdują pobudzą dyskusję w klasie i sprowokują do refleksji nad różnymi sposobami konstruowania mediów.
EAVI nie chciało umieszczać terminu "fałszywe wiadomości" w tytule infografiki, ponieważ, jak na ironię, sam termin jest wprowadzającym w błąd uproszczeniem. Oprócz tego, że termin został wymyślony, aby zaatakować i uciszyć media głównego nurtu, sugeruje, że istnieją po prostu dwa rodzaje wiadomości; prawdziwe i fałszywe i nie pozostawia wiele miejsca na niuanse.
Przedstawiamy Wam polską wersję infografiki – do pobierania i stosowania w klasie.
Na podstawie: https://eavi.eu/beyond-fake-news-10-types-misleading-info/
Większa wersja w formacie .pdf do pobrania poniżej.