Nie tylko fake newsy

Skuteczne filtrowanie informacji medialnych wymaga czasu i umiejętności. Ostatnie badania wykazały, że im więcej treści medialnych przyswajamy, tym  trudniej jest nam określić czy są prawdziwe. Obecnie 80% Europejczyków regularnie korzysta z Internetu, dlatego tzw. dieta medialna i krytyczne myślenie są bardzo ważne dla budowania demokratycznych społeczeństw opartych na informacji.

Infografika EAVI „Nie tylko fake newsy” identyfikuje 10 rodzajów informacji  potencjalnie wprowadzających w błąd, które można omówić na lekcji.  Autentyczne przykłady medialne, które się tam znajdują pobudzą dyskusję w klasie i sprowokują do refleksji nad różnymi sposobami konstruowania mediów.

EAVI nie chciało umieszczać terminu "fałszywe wiadomości" w tytule infografiki, ponieważ, jak na ironię, sam termin jest wprowadzającym w błąd uproszczeniem. Oprócz tego, że termin został wymyślony, aby zaatakować i uciszyć media głównego nurtu, sugeruje, że istnieją po prostu dwa rodzaje wiadomości; prawdziwe i fałszywe i nie pozostawia wiele miejsca na niuanse.

Przedstawiamy Wam polską wersję infografiki – do pobierania i stosowania w klasie.

Na podstawie: https://eavi.eu/beyond-fake-news-10-types-misleading-info/

Większa wersja w formacie .pdf do pobrania poniżej.

Załączone dokumenty: 
  1. 1. Polish beyond mp.pdf (4MB)