Aktualności
Raport Komisji Europejskiej
Grupa ekspertów Komisji Europejskiej (HLEG) opublikowała raport na temat sposobów zwalczania dezinformacji szerzonych w Internecie.
Przedstawiono tam działania, które powinny podjąć zarówno organy europejskie, jak i media cyfrowe, aby zwalczyć rozpowszechnianie dezinformacji w Internecie.
Autorzy dokumentu wychodzą poza termin "fake newsy", argumentując, że nie obejmuje on skali problemu. Zamiast tego proponuje termin dezinformacja, na określenie dowolnej formy fałszywych, niedokładnych lub wprowadzających w błąd informacji mających na celu celowe generowanie zysków lub wyrządzanie szkód społecznych.
Komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, Mariya Gabriel stwierdziła, że uruchomienie raportu było jedynie początkiem tego procesu i wymieniła cztery zasady leżące u podstaw walki z dezinformacją rozpowszechnianą w Internecie:
- Przejrzystość, dzięki której obywatele mają jasne informacje na temat źródeł wiadomości i finansowania;
- Różnorodność informacji w celu wydania krytycznej oceny;
- Wiarygodność informacji, które powinny być oczywiste dla obywateli; i
- Inkluzywność, przy zaangażowaniu wszystkich stron zainteresowanych w zrównoważone rozwiązanie.
Komisarz wyjaśniła: "Moją intencją jest wywołanie w Europie wolnej, pluralistycznej, demokratycznej, społecznej i gospodarczej debaty". Zalecenia HLEG "w pełni szanowałyby podstawowe wartości UE, takie jak wolność wypowiedzi, pluralizm mediów i wolność słowa. wolność mediów "- dodała.
Jakie są priorytety HLEG?
- Uczenie umiejętności korzystania z mediów i interpretowania informacji;
- Tworzenie zróżnicowanego i zrównoważonego ekosystemu mediów informacyjnych;
- Promowanie przejrzystości;
- Uczynienie algorytmów odpowiedzialnymi;
- Zwiększanie zaufania
- Wsparcie odbiorców i dziennikarzy.
HLEG sugeruje również, by Komisja Europejska wydała plan działania na rzecz wdrożenia rekomendacji z raportu. Przede wszystkim wszyscy reprezentanci sektora cyfrowego - w tym platformy internetowe, agencje prasowe i dziennikarze powinni włączyć się w prace nad kodeksem praktyk – systemem samoregulacji stworzonym przez wszystkich reprezentantów sektora.
Tekst raportu w jezyku angielskim:
Stworzono na podstawie: https://www.governmenteuropa.eu/eu-report-disinformation-spread-online/85410/