Włącz się! Najnowsze wieści ze szkół

W dzisiejszym wpisie przybliżymy najnowsze wieści z dwóch szkół biorących udział w naszym programie „Włącz się. Młodzi i media!”:  Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie oraz Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Miejskiej Górce.

Uczniowie realizują kolejne nieznane im wcześniej zadania, a koordynatorzy przesyłają nam raporty z ich przebiegu, dzięki czemu możemy pochwalić się ich nowymi osiągnięciami i doświadczeniami. A jest czym!

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 w Nałęczowie o zainteresowaniach literackich od września do grudnia 2016 roku pracowała nad projektem „Misja - Książka”  w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Literackiego dla Szkół Ponadgimnazjalnych. Ideą projektu było promowanie twórczości literackiej młodzieży oraz nowoczesnych sposobów jej rozpowszechniania za pomocą Internetu. 

Efektem finalnym działań w ramach projektu jest stworzona samodzielnie przez uczniów książka „Oniriada”, która została opublikowana w formie elektronicznej. Książka składa się ze zbioru opowiadań napisanych przez uczniów, dodatkowo została wzbogacana o szatę graficzną, która powstała na bazie umiejętności plastycznych młodzieży.

Uczniowie dzięki pracy nad elektroniczną wersją książki, przekonali się, że dzięki nowoczesnej technologii komputerowej: pisanie, czytanie i wspólne tworzenie znacznie wykracza poza schemat kartki i długopisu. A dodatkowo umożliwia dzielenie się własnym punktem widzenia z bardzo szerokim audytorium.

Książkę pt. „Oniriada”  możecie zobaczyć TUTAJ.

Młodzież z Nałęczowa uczestniczyła również w naszym webinarium „Nakręć, by nakręcać. Podstawy tworzenia filmów reklamowych w dobie social mediów”. Internetowe spotkanie przeprowadziła Aleksandra Górecka, absolwentka reżyserii na warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. W czasie godzinnego webinarium przybliżyła uczniom zasady tworzenia i funkcjonowania reklam we współczesnych mediach w oparciu o przykłady aktualnych reklam występujących na rynku medialnym.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Miejskiej Górce podeszli do realizacji programu „Włącz się. Młodzi i media!” bardzo profesjonalnie. Przy pomocy nauczycieli poznali świat mediów od podszewki. Bardzo wnikliwe zajęli się poznawaniem terminów pojawiających się w mediach takich jak np. reklama czy kampania i analizowali różnice między nimi. Uzyskali odpowiedź na nurtujące pytanie Czym różni się informacja od publicystyki ? Dowiedzieli się jakimi chwytami przejawia się manipulacja medialna, przestudiowali najczęściej popełniane błędy przez dziennikarzy, wśród nich wymienili: abstrakcyjność, statyczność, niezrozumiałość przekazu, monotonię.

Oprócz mediów „tradycyjnych” zbadali także media internetowe i rozmawiali o wynikających z nich zagrożeniach. Naświetlili zasady, którymi powinien kierować się każdy użytkownik Internetu, aby chronić swoje bezpieczeństwo, poruszając się po portalach społecznościowych, które na przestrzeni czasu zaczęły przynależeć do świata medialnego.

Wszystkie zagadnienia zostały poruszone na tematycznie opracowanych zajęciach lekcyjnych. Tematy lekcji, w których uczestniczyli uczniowie:

  • Rzecz o języku mediów
  • Na tropie informacji
  • Manipulacja w mediach
  • Tworzymy remiksy
  • Jak czytać reklamy?

 

Cieszymy się, że nasze zespoły tak chętnie angażują się w kolejne zadania, które są im stawiane w ramach programu Włącz się. Młodzi i media!  Wszystkim zespołom życzymy powodzenia i wytrwałości.

Piszcie do nas, a Wasze relacje zamieścimy na stronie i blogu programu.