Aktualności
Zaplanuj rok szkolny z naszymi materiałami
Zaplanuj rok szkolny z materiałami programu "Mind Over Media. Szkola krytycznego myślenia".
Pracuj ze scenariuszami i analizami naszych ekspertów i ekspertek i wprowadzaj klasę w tajniki analizy przekazów medialnych.
Wprowadzaj nasze materiały na lekcje w sześciu logicznych krokach:
Zanim zaczniecie analizę przekazu medialnego - okładki, artykułu, mema, wideo bądź posta z mediów społecznościowych, zadjacie sobie pięć podstawowych pytań:
Zastanówcie się także, czy przekaz nie stosuje jednej z czterech technik propagandy:
Propaganda gra na ludzkich emocjach jak strach, nadzieja, złość, frustracja, czy współczucie, po to aby osiągnąć na pożądany cel. W głębszym sensie, jest to gra umysłu – biegli propagandziści wykorzystują ludzkie lęki i uprzedzenia. Skutecznie rozumieją jak formułować komunikaty działające na emocje, wywołujące ekscytację i wzburzenie, co z kolei tłumi krytyczne myślenie.
|
|
Propaganda może wykorzystywać dokładne i prawdziwe informacje, jak również pół-prawdy, opinie, kłamstwa i fałsz. Skuteczna propaganda stosuje proste historie, które są już znane i sprawdzone, często przy użyciu metafor, obrazów, czy powtórzeń i które sprawiają, że opowiedziane historie wydają się naturalne i „prawdziwe”.
|
|
Skuteczna propaganda przekazuje komunikaty, motywy oraz język, które bezpośrednio przyciągają konkretne grupy społeczne. Propagandziści mogą przyciągać ze względu na członka rodziny, twoją tożsamość rasową, przynależność etniczną, a nawet hobby, ulubionych celebrytów, przekonania i wartości, czy też osobiste aspiracje i nadzieje na przyszłość.
|
|
Propaganda może służyć jako forma politycznej i społecznej wojny w celu zidentyfikowania i upodlenia przeciwników. Może również kwestionować zasadność, wiarygodność, wierność, a nawet naturę swoich przeciwników oraz ich idee.
|